تبلیغات
روستای هلال آباد - مبعث حضرت رسول پیام آور عدالت و کرامت انسانی گرامی باد
روستای هلال آباد
سرزمین تلاش و پشتکار آباء و اجداد

بعثت رسول اكرم (ص)
 
  سالهای طولانی بود كه مردم جهان به خصوص مردم جزیرة العرب از نور مستقیم خورشید نبوت دور گشته و در تاریكی جهل و خرافات غوطه‌ می‌خوردند، از گردابی بیرون آمده، در گردابی دیگر فرو می‌رفتند. با آلودگی به اشرافیت، غارتگری، قساوت، تعصبات نژادی، قبیله‌ای، مادیگری و بت پرستی فضایل اخلاقی پایمال و رذایل اصول زندگی گشت.
 
دوران بعثت در كلام امیرالمؤمنین (ع)
امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند:
«خداوند پیامبر اسلام (ص) را زمانی فرستاد كه مردم در فتنه‌ها گرفتار شده و رشته‌های دین پاره شده بود... چراغ هدایت بی‌نور و كوردلی همگان را فرا گرفته بود. خدای رحمان معصیت می‌شد و شیطان یاری می‌گردید... با دست مردم جاهل، نشانه‌های شیطان آشكار و پرچم او افراشته گردید. فتنه‌ها، مردم را لگدمال كرده و یا سم‌های محكم خود نابودشان كرده و پابرجا ایستاده بود. اما مردم حیران و سرگردان، بی‌خبر و فریب‌خورده، در كنار بهترین خانه (كعبه) و بدترین همسایگان (بت پرستان) زندگی می‌كردند. خواب آنها بیداری و سرمۀ چشم آنها اشك بود، در سرزمینی كه دانشمندان آن لب فروبسته و جاهل گرایی بود.»
 
بعثت رسول اكرم (ص) و اهمیت آن
  در این هنگام كه بشریت در كویر خشك رذایل گرفتار بود؛ مردی در دل كوههای مكه، خدا را عبادت می‌كرد. در كنار بتها و ظلمها زندگی كرد ولی هیچ‌گاه بت را سجده نكرد و دامن مقدسش به ظلم آلوده نشد. به فرمودۀ امام حسن عسكری (ع):« چون چهل سال از عمر ایشان گذشت؛ حق تعالی دل او را بهترین دلها و خاشع‌تر و مطیع‌تر و بزرگتر از همه دلها یافت. پس به دیده آن حضرت نور دیگر داد و امر فرمود كه درهای آسمان را گشودند و فوج فوج ملائكه به زمین آمدند و آن حضرت نظر می‌كرد و ایشان را می‌دید و رحمت خود را از ساق عرش تا سر آن حضرت متصل گردانید. پس جبرئیل فرود آمد و اطراف آسمان و زمین را فرو گرفت و بازوی آن حضرت را حركت داد و گفت: یا محمد بخوان، فرمود: چه بخوانم، گفت:
«اقرء باسم ربك الذی خلق خلق الانسان من علق»
  بنابراین لطف الهی شامل جهانیان گردید و پیامبر خاتم (ص) به رسالت مبعوث گشت و خداوند او را چونان باران بهاری برای تشنگان حقیقت و مایه سربلندی و عزت و شرافت یارانش قرار داد. اگر روز هجرت پیامبر (ص) از مكه به مدینه بسیار مهم بود و به همین جهت به پیشنهاد حضرت علی (ع) آغاز تاریخ مسلمانان گردید؛ اهمیت آن بدین جهت می‌باشد كه هجرت زمینه‌ساز تحقق اهداف و آرمانهای بعثت به شمار می‌رفت و در واقع روز بعثت «روز تولد شخصیت والای پیامبر اكرم (ص)» است. پیامبری كه اشرف مخلوقات است و سید اوصیاء پیامبری كه خداوند میثاق او را از تمام عوالم هستی، حتی ابناء الهی گرفت؛ «مأخوذاٌ علی النبیین میثاقه»[4] پیامبری كه محور پرستش در كل عالم تكوین است. پیامبری كه خداوند فرمود:«لولاك لما خلقت الافلاك» او كه نسبت به مؤمنین مظهر رحمت است و رأفت؛ « بالمؤمنین رؤوف رحیم»[5] و برای جهانیان رسول رحمت؛ «و ما ارسلناك إلا رحمة للعالمین».
   او كه پیشوای پرهیزكاران و وسیله بینایی هدایت خواهان است. چراغی با نور درخشان، ستاره‌ای فروزان و شعله‌ای با برق‌های خیره‌كننده و تابان است. راه و رسم او با اعتدال، روش زندگی او صحیح و پایدار، سخنانش روشنگر حق و باطل و حكم او عادلانه است
 
اهداف بعثت از دیدگاه قرآن

  در قرآن كریم برای بعثت انبیاء و در رأس آنان رسول اكرم (ص) به اهدافی اشاره شده است كه به ذكر چند نمونه آن اكتفا می‌كنیم:
     
         1- اتمام حجت:

2-   قیام به عدالت:

3-   هدایت و رهایی از ظلمت:

4-   آموزش كتاب و حكمت:

5-   تهذیب و پاكسازی:

6-   آزادی و آزادگی و رهایی از جهل و نادانی:

7-   آزادی انسان‌ها از زیر یوغ طاغوت و دعوت به سوی خدای یكتا:
طبقه بندی: تبریک و تسلیت، به این مطلب چه امتیازی می دهید
ارسال توسط هوشنگ زارعی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد اقدامات اخیر شوراهای اسلامی روستا چیست ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی1

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ