تبلیغات
روستای هلال آباد - دستور العمل تهیه و تأمین و کاشت نهال
روستای هلال آباد
سرزمین تلاش و پشتکار آباء و اجداد

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392

دستور العمل تهیه و تأمین و کاشت نهال


انتخاب نهال با کیفتی مطلوب یکی از عوامل مهم و موثر در موفقیت غرس نهال می باشد. قبل از کاشت نهال در حاشیه معابر سطح شهر به نکاتی از قبیل عرض پیاده رو و باغچه، فاصله ساختمانهای مجاور و کاربری آنها، مسیر کابلهای هوایی و فواصل آن ها از سطح زمین ، گونه غالب درختان موجود در محل، تراکم جمعیت و خودرو، دسترسی به آب و نحوه تأمین آب آبیاری درختان، فرهنگ عمومی منطقه، مدارس موجود در محل، طرحهای اصلاحی معابر و غیرو می بایستی توجه نمود.
به طور کلی در هنگام خرید نهال بسته به ریشه لخت بودن نهال و یا گلدانی بودن آن می بایستی به موارد ذیل توجه نمود:
الف – نهال های ریشه لخت (خزان پذیر)
1- قبل از خرید نهال حتماً از «محل نهالستان» همراه کارشناسان خبره و یا باغبانهای با تجربه بازدید نموده و از موارد ذیل اطمینان حاصل نمایند:
فواصل کاشت نهال ها در بستر اصلی – وجین علفهای هرز – نحوه آبیاری نهال و دوره آبیاری، میزان رشد شاخه های فصل قبل (بهار و تابستان)، نحوه مبارزه با آفات و بیماریها ، حذف تنه جوش و پا جوش و تربیت نهال و غیرو در سالهای گذشته ، آفتاب گیر بودن محل پرورش نهال، کیفیت خاک نهالستان و استفاده از کودهای دامی در حین پرورش نهال و حجم ریشه نهال
2- نهال های انتخاب شده ترجیحاً یکدست و هم اندازه بوده (از نظر قطر و ارتفاع) و در صورت پیوندی بودن نهال، ارتفاع محل پیوند حتی المقدور یکسان بودن و حداقل دو سال از زمان پیوند گذشته باشد.
3- هنگام کندن نهال از نهالستان در حفظ ریشه های اصلی و فرعی درخت دقت شده و از خرید نهال هایی که ریشه آنها آسیب جدی دیده اند و زخمی گردیده جدداً خودداری شود.
4- بلافاصله پس از کندن نهال از زمین، نهال ها دسته بندی شده (دسته های 20-10 تایی) و در ضلع شمالی در کنار دیوار و در محوطه ی باز، در زیر خاک خوابانیده شوند و حداکثر ظرف مدت 3-2 هفته به محل اصلی انتقال و کاشته شوند.
5- در هنگام انتقال نهال از نهالستان ، ریشه های نهال ها توسط نایلون و یا گونی کاملاً پیچیده شده و وسیله حمل و نقل نهال (وانت یا کامیون) مجهز به چادر باشد
6- در هنگام سوا نمودن نهال در نهالستان، از انتخاب نهال های نیمه خشک، آفت زده و بیمار، نهال های ضعیف و کم آب و نهال های کج و دفرمه خودداری شود.
7- خاک حاصل از حفاری چاله ها عموماً مناسب نبوده و حتماً می بایستی تعویض گردد. خاک جدید مخلوطی از خاک زراعی و کود دامی پوسیده به نسبت 3 به 1 خواهد بود. بهتر است قبل از کاشت نهال، به منظور ضدعفونی و تقویت نهال عملیات پارالیناژ انجام گردد.
برای پارالیناژ کردن ریشه ها می بایستی قبل از کاشت 50 لیتر آب 5 کیلو گرم خاک رس قارچ کش بنومیل 10% قارچ کش ردیل 10% (یا استفاده از 2 کیلو گرم خاکستر) کودکامل ایرانی 10% kg5 کود دامی پوسیده)در بشکه ای آماده نموده و قبل از کاشت نهال را به مدت 5-1 دقیقه در مخلوط فوق قرار دهیم.


منب
ع: alonefarmer.blogfa

8- در هنگام غرس نهال، چنانچه ریشه ها زخمی شده باشند هرس ریشه حتماً انجام شود.
9- بلافاصله پس از کاشت نهال، آبیاری کامل انجام شود (آبیاری اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد)
10- استفاده از قیم و حفاظ ، متناسب با محل و نوع نهال ضروری می باشد.
11- ترجیحاً در محلهای شلوغ و پر جمعیت از نهال های قوی با قطر حداقل 5cm و ترجیحاً گلدانی استفاده شود (با سن حدود 5 سال) و از کاشت نهال های ریشه لخت خودداری شود.
ب – نهال های گلدانی (سوزنی برگان)
از خرید نهال های سوزنی برگ که در شمال کشور پرورش یافته اند و یا در استان تهران در درون گلخانه رشد و نمو کرده اند، جدداً خودداری شود (مخصوصاً سرونقره ای) و چنانچه نهال تولیدی شمال کشور می باشد، حداقل یکسال از دوره رشد خود را در استان تهران سپری کرده باشد.
2- از خرید نهال های سوزنی برگ که در زیر سایه انداز درختان قرار گرفته (عموماً نیز از رشد خوبی برخوردار بوده) و یا ریشه آنها از ته گلدان بیرون زده و به داخل خاک فر رفته اند، جداً خودداری شود. چنین نهال هایی پس از جابجایی و کاشت (به دلیل آسیب جدی به ریشه اصلی) حداکثر پس از 2 الی 3 ماه خشکیده خواهند شد.
3- گلدانهای نهال های سوزنی برگ می بایستی توسط تولید کننده مرتباً جابجا شوند (به منظور جلوگیری از نفوذ ریشه از ته گلدان به خاک) و یا اینکه گلدانها در پیاده روهایی مفروش از بتون – موزائیک و یا نایلون چیده شوند و در هنگام خرید نهال می بایستی به این موضوع دقت کافی نمود.
4- عموماً سوزنی برگانی که ریشه آنها از ته گلدان بیرون زده و در خاک نفوذ کرده اند و یا درون گلخانه پرورش داده شده اند از رشد بهتری برخوردار بوده و ظاهر آنها بسیار زیبا و گول زننده خواهد بود ولیکن استفاده از چنین نهال هایی بنا به دلایل مذکور منطقی نمی باشد.
5- از خرید و کاشت نهال های ریشه لخت سوزنی برگ جدداً خودداری شود و حتماً می بایستی گلدانی و یا کیسه ای باشند.
6- نهال های سوزنی برگ که در شرایط آب و هوایی استان تهران پرورش یافته باشد عموماً دارای شاخه های خشبی و برگهای زبر و خشن بوده و با کشیدن کف بر روی شاخ و برگها ، زبری آن کاملاً محسوس می باشد، در حالیکه سوزنی برگان پرورش یافته در شمال کشور، اکثراً نرم و آبدار و لطیف بوده و چنانچه بلافاصله پس از انتقال از شمال کشور کاشته شوند، درصد زیادی از آنها خشک خواهند شد.
7- حداکثر ارتفاع نهال های سوزنی برگ برای استفاده به شرح ذیل اعلام می گردد.
- سرونقره ای حدود 50-30 سانتی متر کیسه ای و cm 90-50 حلب 17
- کاج تهران حدود 50-40 سانتی متر کیسه ای و cm 120-50 حلب 17
- سرولاوسون حدود 50-40 سانتی متر کیسه ای و cm 120-50 حلب 17
- سدروس حدود 120-70 سانتی متر گلدانی و cm 200-120 جعبه ای
- کاج مشهد حدود 50-30 سانتی متر گلدانی و cm 80-50 جعبه ای
- کامیس پاریس حدود 50-20 سانتی متر گلدانی و cm 80-50 جعبه ای
- تویا حدود 100-30 سانتی متر گلدانی و cm 150-100 جعبه ای
- نوئل حدود 60-20 سانتی متر گلدانی و cm 100-60 جعبه ای
- سرو شیراز حدود 50-30 سانتی متر گلدانی و cm 120-50 جلب 17
8- ابعاد چاله ها طبق شابلون ارسالی از سوی سازمان پارکها باشد
9- اطلاع رسانی به مردم و رعایت نکات ایمنی جهت جلوگیری از خطرات احتمالی به عهده مسئول محترم فضای سبز منطقه می باشد.
10- تشخیص نوع کاشت درخت به عهده کمیته فنی سازمان پارکها خواهد بود که کتباً به مسئولین فضای سبز ابلاغ خواهد شد.به این مطلب چه امتیازی می دهید
ارسال توسط هوشنگ زارعی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد اقدامات اخیر شوراهای اسلامی روستا چیست ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی1

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ